Tığ işi Örgü Lotus Çiçeği Yapılışı

Tığ işi Örgü Lotus Çiçeği Yapılışı

Tığ işi lotus çiçeği örgü modeli yapılışı oldukça basit ama bir o kadar da güzel bir örgü yapılışı modelidir. Tığ işi lotus çiçeği örgü modelini neredeyse tüm örgü çeşitleri ile kullanabilirsiniz, sizlerde güzel bir örgü modeli keşfetmek ve yapılışını öğrenmek istiyorsanız tığ işi lotus çiçeği örgü yapılışı çok işinize yarayacak.

Malzemeler :

  • Yeşil, pembe, sarı renkli iplik
  • Tığ
  • Beyaz boncuk
  • Broş iğnesi
  • Makas

Yeşil renkli iplikle 4 zincir çekip halka oluşturalım. Daha sonra 3 zincir çekip yanına 11 trabzan yapalım.

12 zincir çekelim. Zincirin üzerine sırası ile bir sık iğne, 1 tekli trabzan, 7 ikili trabzan, 1 tekli trabzan, 1 sık iğne yapıp hemen önündeki sıraya ilmek kaydırma ile bağlayalım. 2 sık iğne örelim ve aynı işlemi 6 yaprak olacak şekilde tekrar edelim.

Şimdi aynı işlemi çektiğimiz 12 zincirin diğer kısmına da yapalım.

Yaprağın uç kısmından taban kısmına kadar orta sıradan ilmek kaydırma olarak örelim. ( Sık iğne gibi batıp tığa ilmek alıp direk geçiyoruz.)

Kalan 5 yaprak için aynı işlemi uygulayalım.

Az önce yeşil renkli iplikle ördüğümüz yaprağı pembe renkli iplikle tekrar 2 parça örüyoruz. Yalnız 12 zincir çektikten sonra yaprak kısımları 1 sık iğne, 1 tekli trabzan, 2 ikili trabzan, 3 üçlü trabzan , 2 ikili trabzan, 1 tekli trabzan, 1 sık iğne örüp önündeki ilmeğe ilmek kaydırma ile bağlıyoruz. Aynı işlemi 5 kez daha tekrar ediyoruz.

Yeşil yapraklarda yaptığımız gibi üstte sayıları verdik aynı şekilde zincirin diğer tarafına örüyoruz. Ortadan ilmek kaydırma yapıp yaprağın taban kısmına geliyoruz. Aynı işlemi 5 kez daha tekrar ediyoruz. Bu haliyle bile süslemelerde ortasına boncuk dikilerek çok güzel duracaktır.

Pembe ile yapacağımız ikinci çiçekte, yaprakların birinde 10 zincir birinde 9 zincir çekerek örüyoruz. 10 zincir yaptığımızda 1 sık iğne, 1 tekli trabzan, 1 ikili trabzan, 3 üçlü trabzan, 1 ikili trabzan, 1 tekli trabzan ve 1 sık iğne yapıyoruz. 9 zincir çektiğimizde ise  1 sık iğne, 1 tekli trabzan, 2 ikili trabzan, 3 üçlü trabzan, 2 ikili trabzan, 1 tekli trabzan ve 1 sık iğne yapıyoruz.

Çiçeğin küçük pembe parçasını alın sarı iplikle orta kısmından ipi sabitleyin

7 zincir çekip trabzan altına batalım. Aynı işlemi sıra sonuna kadar tekrar edelim.

Çiçeğin ortasına boncukları dikelim.

Daha sonra diğer örgü parçaları dikelim.

Eğer broş yapmak istiyorsak yeşil ipi alalım. Sihirli halka yapalım. İçine 6 sık iğne örelim. Bir sonraki turta her ilmeğe iki kez batalım. 12 sık iğne olsun. Diğer turda ise bir ör bir arttır ile 18 sık iğne yapalım.

İçinden broş iğnesini geçirip bir tur 2 ör bir arttır yaparak 24 sık iğne örelim. Çiçeğin arka kısmına dikelim.

Tığ işi çiçek broş hazır. Mutlu günler dilerim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir