Tığ İşi Yazlık Yelek Yapılışı

Tığ İşi Yazlık Yelek Yapılışı, yazlık yelek modeli yapılışı

Bu güzel yazlık örgü modelleri nden olan yazlık hırka modeli yazlık çocuk hırkası olarak hem tutulan hemde yazın rahat giyilen örgü bebek yeleği modeli, yazlık hırka yapılışı resimli anlatımını şemalı olarak paylaşarak aynı zamanda yelek yapımı detaylı anlatımınıda sizler için paylaştık.

TIĞ İŞİ YELEK 2

Örmeye yaka kısmından başlıyoruz. 3 numara tığ ile orta kalınlıkta koton bir ip ile.

TIĞ İŞİ YELEK

6 zincir atıp birleştiriyoruz. 3 zincir çekiyoruz 2 li trabzan ile hemen alttaki kutucuğa bağlıyoruz. içine batıyoruz zincire değil. bu şekilde yaka kenarını oluşturuyoruz.  zincir çek 2 li trabzan yap alttaki kutucuğa birleştir. ters çevir 3 zincir çek 2 li trabzan ile aşağıdaki kutucuğa birleştir, ters çevir….. sıra sonuna kadar aynı. 37 tane böyle kutucuk yapalım.

3 zincir çekip yukarı çıkıyoruz , her kutucuğa aralar 2 zincir 2 li trabzan yapıyoruz. 2 zincir çekip , 1 kutu boş bırakıp , öbür kutu içine yine 2 li trabzan 2 tane 2 zincir ve 2 li trabzan 2 tane,  bu şekilde sıra sonuna kadar devam Bu şekilde 37 kutucuğumuzda 19 adet sütunumuz olacak.( sütun dediğimiz şey  : 2 adet 2 li trabzan arada 2 zincir 2 adet 2 li trabzan.

Ara zincirleri her sırada arttırıyoruz. 2 zincir iken sütun arası trabzanlar 2.sırada 3 zincir çekilir. 2li trabzanların arası hep iki zincir olarak kalıyor.

ara zincir sayıları şu şekilde ilerleyecek :

tığ işi yelek ara zincir sayısı artacak

2 zincir

3 zincir

2 adet 4 zincir

2 adet 5 zincir

2 adet 6 zincir

en son noktamız 14 zincir. 14 zincir olunca kol altına gelmişiz demektir. buradan sonrası hep 14 zincir.

Bu 38 beden bir yelek için verilmiş ölçülerdir. Beden arttırımı için yani 40 beden için 21 sütun ile başlayın . 42 beden için 23 sütun yeterli olacaktır. Her beden arttırımı için 2 sütun ekleyin.

3 sıra hiçbir şey yapmadan örün. 3 sıra sonra 3 defa arttırma yapacağız. 1 arttırıyoruz 3 sıra örüyoruz tekrar 1 arttırıyoruz 3 sıra örüyoruz tekrar 1 adet arttırıyoruz. Sonra kolu örüp dümdüz aşağı ineceğiz. Arttırma işlemini yaka kenarında yapıyoruz videoda gösteriyor ayrıntılı şekilde .

Köşelerdeki dönüşlerimiz 3 zincirle yapıyoruz.

tığ işi yelek kenardaki arttırma resim

Arttırma yaparken 3 sıra sabit ördük sonra 3 zincir ile döndük yeni sıraya sütun yaptık ( 2 tane 2 li trabzan), 2 zincir, 1 sütun daha , 2 zincir , 1 sütun daha yapıyoruz 3 tane 2 li trabzan yapıyoruz ve üst sırada bunların üstüne 2 zincir gelen yerlerine 2 tane 2 li trabzan yaparak arttırmış oluyoruz.

bu arttırmalar sonunda 25 adet sütun olacak. 19 sütun ile başlamıştık arttırmalar bittiğinde sayacağız 25 sütun olacak.

Kol ayrımı için : Baştan 5 sütun sayıyoruz bunu bırakıyoruz , 14 zincir çekiyoruz 4 sütun bırakıyoruz 5. sütuna direk trabzanımızı yapıyoruz. kolumuz ayrıldı. diğer kolu da aynı şekilde ayırıyoruz ve dümdüz 14 zincir aralıkla örüyoruz boyunu istediğiniz kadar uzun yapabilirsiniz.

 

Videolu anlatımla yelek yapımını izleyebilirsiniz. Ayrıntılı şekilde yazdım sayılarını her şeyini, bilenler direk okuyup da yapabilir.

Bu yelek için beyaz renk koton ip aldım mavi simli. Kızlara yelek yapacağım 200 gr ip gidiyor 38 bedene bilginize 🙂