Tığ işi Yıldız Örgü Modeli Yapılışı

Yine beğeneceğinizi düşündüğümüz bir örgü modeli. Yıldız örgü modeli anlatımlı. Bu örneği bilenleriniz vardır. Ben yeni gördüm sayılır. Ve çok hoşuma gitti .

Tığ örgülerini çok seviyorum. Bu modelden birçok şey örebilirsiniz. Bebek battaniyesi, hırka, yelek, bardak kılıfı. Örneği çıkartmak için önce küçük sayılarla başlayın. Eliniz iyice alıştığında asıl örgünüze geçebilirsiniz.

Sitemizde farklı konuları da ziyaret etmek isterseniz ana sayfada bulunan kategori bölümünden istediğiniz kategoriye tıklayarak ilgilendiğiniz konularla ilgili görsel ve anlatımlara ulaşabilirsiniz.

Sizlere özenle hazırladığımız örgü modelleri ve yapılışlarını ve diğer el işi yapılışlarını evde yapılan diy projelerini çalışmaları konularında anlatılanları evde yaptıktan sonra bizlere resimlerini gönderirseniz yayınlamaktan mutluluk duyarız.

 

Yıldız Örgü Modeli Nasıl Örülür ?

  • Makas
  • Renkli orta kalınlıkta iplik
  • 3.5 mm Tığ

İlk olarak 18 zincir çekerek başlayalım.

İkinci, üçüncü, dördüncü, beşinci ve altıncı zincirler içinden ilmek çıkartalım. Tığımızda 6 ilmek olacak.

Daha sonra tığa ilmek alıp bu çıkarttığımız ilmeklerin hepsini birden toplayalım. 1 zincir çekelim.

Resimde görüldüğü gibi topladığımız yerin ortasından batarak ilmek çıkartalım

Son yıldız yaprağının içinden batıp tekrar ilmek çıkartalım

 

Şimdi de yaprağın bitimindeki iki zincirin içinden ilmek çıkartalım. Tığımızda yine 6 ilmek olacak.

Daha sonra bu ilmekleri tığa ilmek alıp hepsini birlikte toplayalım. 1 zincir çekerek bağlayalım.

Sıra sonuna kadar aynı işlemi devam ettirelim. Son zincir içine bir tekli trabzan yapalım. İlmek alıp batalım ve hepsini birden tek seferde ilmek alıp geçelim.

Dönelim ve 1 zincir  çekelim. Hemen dibine 1 sık iğne yapalım.

Yıldızın ortasına 1 sık iğne yapalım.

Yıldızın bitimine 1 sık iğne yapalım. Ve tekrar yıldızın içine 2 sık iğne yapalım. Sıra sonuna yıldızların içine iki sık iğne şeklinde örelim

Son ilmeği içine 1 sık iğne yapıp dönelim. 2 zincir çekelim. 1 tane ilk çektiğimiz zincirin içinden,bir tane zincirin arkasında kalan ilmekten,  bir tane hemen onun yanından ve yanındaki iki ilmekten de her birinden bir ilmek çıkartıyoruz. Tığımızda yine 6 ilmek olacak.

Ve bu şekilde örmeye devam ediyoruz. İstediğimiz boyuta gelene kadar. Bu modelle örülmüş hem örgü kupa kılıfı modeli ve bebek battaniyesi modeli göreceksiniz.

 

Bir cevap yazın