Tığ Oyası Kelebek Modeli

Tığ Oyası Kelebek Modeli

Tığ oyası kelebek modelini eşarplarınızın kenarına ya da havlu kenarlarına mutfak havlusu kenarına yapabilirsiniz. Kenarlık modelleri yapacağımız eşyanın renkleriylşe uyumlu olarak yapılırsa daha şık oluyor ve ürün ile bütünleşiyor. Herkese kolay gelsin.

Tığ oyası kelebek modeli yapımı için gerekli malzemeler;

  • İstediğiniz renkte bir adet tülbent veya yazma
  • Farklı renkte üç adet oya ipliği
  • 21 numara tığ
  • Makas ve çakmak

Tığ oyasına başlamadan önce yazma kenarına 1 sıra zürafa yapılmasını tavsiye edilir. Sonrasında 3 adet zürafa, 1 kere küçük örümcek ve ardından 6 kere zürafa yapıyoruz. Yapılan 6 zincirli halkanın içerisine kelebeği örmek için 1 kere sık iğne yapıp ipi değişiyoruz. 6 kere zincir çekildikten sonra 1 kere üçlü trabzan yaparak videodaki gibi her seferinde tığa tel üstü alıp 10 adet dolgu yapıyoruz ve yavaşça tığı içinden geçirerek topluyoruz. Aynı dolgudan 1 adet daha ördükten sonra tepelelerine sık iğneden 2 yarım daire ördüyoruz ve bu şekilde kelebeğin sağ kanadı oluşuyor.

Kelebeğin kanatları arasına 2 adet küçük örümcek yapıp sonrasında aynı şekilde 2 adet daha dolgu yaparak sol kanadı oluşturuyoruz.
Son olarak ip değiştirerek daha önce yaptığımız küçük örümcekleri çekerek içlerine 3er adet kirpik yaparak tığ oyası kelebek modelimizin sonuna geliyoruz.