Tüy Şal Yapılışı Anlatımlı Resimli

Tüy Şal Yapılışı Anlatımlı Resimli

dilim-sal-yapilisi-1

Dilim dilim duran bu şal modelinin adı Tüy şal modeli. Yapılışını çok açık kolay bir dille resimlerle anlatıyoruz.yazımızın  tamamını okuduğunuzda yapabileceksiniz.

dilim-sal-yapilisi-3

Yazılarımızın yararlı olması ve okuyanların yapmasını amaçlıyoruz. Takıldığınız anlamadığınız bir yer olursa sorun lütfen.

dilim-sal-yapilisi-2

6 numara şiş ile , bu şişe uyumlu yünü aldığınız yer bilir üzerinde de yazar şiş noları yünlerin etiketinde. orta kalın deniyor kalın bir ip ile örüyoruz. Düz tek renk de yapabilirsiniz. ya da resimlerdeki gibi desenli yünleri de kullanırsınız. Daha değişik oluyor bu modele kendinden desenli yünler yakışıyor.

dilim-sal-yapilisi-4

mor olanı da şık durmuş.. mor sevenlere gelsin 🙂

dilim-sal-yapilisi-5

Örmeye başlarken bilmeliyiz ki; önce her bir tüyün önce yarısını örüyoruz sonra aşağıda kesme işlemini yapıyoruz ve dönüyoruz diğer yarısını örüyoruz. Bu böyle bir model şal yapılışı anlatımı.

dilim-sal-yapilisi-6

evet artık başlayalım. 6 numara şiş ve 4 adet ya da 400 gr, orta kalın kendinden desenli ipimizle 16 ilmek atalım başlayalım. başlangıç noktası tüy şalın üstünde tam burası : örgü boyunca sürekli düz örgü yapıyoruz haraşo gibi görünüyor örgü.

dilim-sal-yapilisi-7

16 ilmek attık , 1 sıra düz örüyoruz.

İkinci sırada 12 ilmek örüyoruz, 4 ilmek şişte kalıyor ve dönüş işlemi yapıyoruz.( burada  şal yapımında yapmıştık anlatmıştık)

dilim-sal-yapilisi-9

dönüşlerde delik olmaması için soldaki şişte 4 ilmek bıraktığımızda 1 ilmek örmeden alıyoruz sağdaki şişe , ipi arkadan öne getirip örmeden aldığımız ilmeği tekrar sol şişe alıyoruz ve ipi arkaya alıyoruz ve şişleri çevirip (sağda 4 ilmek var ) örmeye devam ediyoruz. sonda 4 ilmek ekliyoruz.

sonda 4 ilmek ekleyeceğiz.

tüy şal modeli, örgüde 4 ilmek eklenen yer tam burası üst resimde görünen yer.

4 ilmek 5 defa atacağız yani örgü sırasında aşağı doğru inerken 4 ilmek atılan kenardan çıkıntı sayısı 5 olacak.

3 ilmek 5 defa atacağız. 4 ilmek arttırma işlemini 5 kez yaptıktan sonra 3 ilmek arttırma işlemini 5 kez yapacağız.

ilmek atarken şişteki ilmeğin tam arkasına batıyoruz resimdeki gibi ardından ip dolayıp ilmek çıkarıyoruz ve sol şişe alıyoruz ilmeği. sonra yeni ilmeğin tam arkasından yani 1 ve 2. ilmeklerin ortasına şişi sokup ilmek çıkarıyoruz. tam 4 adet. bu işlemi yaptıktan sonra düz haraşo örmeye devam ediyoruz. haraşoyu tersten örmüyoruz düzden örüyoruz. tüm örgü boyunca.

tüm dönüşlerimiz 12 ilmek ördükten sonra. oluyor. ikinci kere dönerken sayabiliriz 8 ilmek kalıyor şişte.

4 arttırıyoruz 5 defa

3 arttırıyoruz 5 defa

2 arttırıyoruz 5 defa  bunları tamamladığımızda 1 tüyün yarısını bitirmiş oluyoruz.

ama hep bunları yaparken 12 örüyoruz dönüyoruz.

dilim-sal-yapilisi-17

şalın en uç kısmına geldiğimizde tam 66 ilmek olacak . tüyün bir kenarını bitirdiğimizde. ve alttaki dönüş kısmına geçiyoruz

şimdi 5 kere 2 ilmek kesinti yapacağız tüy şalın aşağıdaki sivri kısmını oluşturmak için;

tüyün sivri kısımı resimdeki ;

bunu yapabilmek için tam uç kısmına geldiğimizde; 12 ilmek örüyoruz, geri dönüş işlemi yapıyoruz, son kalan 2 ilmeği birlikte alıp kesiyoruz, tekrar 12 ilmek örüyoruz , dönüyoruz son kalan 2 ilmeği birlikte alıp yani kesip dönüyoruz,12 ilmek örüyoruz geri dönüyoruz…

bunu 5 kez 2 ilmek kesene kadar yapıyoruz.

her tüy bitiminde bu yaprak formunu vermek için aynı kesme işlemini 5 kez yapıyoruz.

geri dönerken de arttırma işlemi yaparken, önce 2 ilmek 5 kez arttırıyoruz sonra 3 ilmek 5 kez arttırıyoruz sonra 4 ilmek 5 kez arttırıyoruz . bu arttırmaları yaparken sıra sonuna kadar örüyoruz 2 ilmek bırakıp geri dönüyoruz.

1 tüy yaptık bitirdik yeni tüye başlarken 6 ilmek kesiyoruz. Kesintiyi şu şekilde yapıyoruz; 1 ör 1 dola 1 ör , üzerinden atlat 2 tane tek ilmek kalsın sağdaki şişte. (  1 ör 1 dola 1 ör, yapınca sağda 3 ilmek oluyor ortadaki ilmeği öndeki ilmeğpin üstünden atlat bırak şilerin ortasına sonra en arkadaki ilmeği al atlattek ilmek kalsın şişte) sonra yine dola, 1 ör , yine şişte 3 ilmek oluyor sağda. önce ortadakini atlat bırak şişlerin ortasına sonra en sondakini al atlat diğerinin üstünden bırak. bu işlemi 6 kere yap.

tıklayınca resim büyüyor. bu da şablonudilim-sal-yapilisi-21 dilim-sal-yapilisi-22

geri dönüşte aynı şekilde 12 örüp geri dönüyoruz 2 ilmek kalınca geri dönüp 12 ilmek örüyoruz sonra yine geri dönüp 2 ilmek bırakıp geri dönüyoruz. bunu 5 kez yapıyoruz.

resimde 1 tüyün bitmiş halini görüyoruz. baştan 6 ilmek kesip örmeye devam ediyoruz.

 

8 yorum

 1. Semra arslan Yanıtla

  tüy şal yapımında boyunda eksiltilen 6 ilmekten sonra kaç ilmek daha eksiltilecek
  daha sonra ilmekler artırılacak mı?

  • admin YazarYanıtla

   başka ilmek eksiltilmiyor. 1. tüyü bitirince 6 ilmek eksiltiliyor ve 2. tüy yapımına başlanıyor. tüm işlemler her tüyde aynı. baştan tekrar 1. tüyü nasıl yaptıysanız aynı işlemleri uyguluyorsunuz.
   her bir tüy bitiminde 6 ilmek azaltılması boyuna gelen kısmın (şalın üst kısmının) verev olmasını sağlıyor. umarım izah edebilmişimdir.

   • Semra Arslan Yanıtla

    Her tüy başlangıcında 6 ilmek eksiltince şişdeki ilmek sayısı eksildiğinden 17 dilim yapmak mümkün değil. 6 eksiltirsek kaç dilim yapabiliriz?

    • admin YazarYanıtla

     Semra hanım başlangıçta 6 ilmek kesiyoruz şala verev şeklini verebilmek için. yoksa bu şekilde görünmüyor. sonda arttırmalar yapıldığı için şal kendini toparlıyor. 6 ilmeğin diğer tüy ile hiçbir ilgisi yok. Her bir tüye yeniden başlıyoruz yeni bir tüy yapıyoruz. umarım anlatabilmişimdir biraz zor ama yapmaya başladığınızda mantığını çözüyorsunuz. umarım yardımcı olabilmişimdir.

   • Semra Arslan Yanıtla

    tüm yanıtlar içini teşekkürler. Acaba resimdeki kendinden desenli çok renkli yünün markasını ve yünün adını verebilir misiniz?

    • admin YazarYanıtla

     Rica ederiz. Nako markası batik ip. adını su an bılemıyorum

     • Semra Arslan Yanıtla

      Nako markasında batik olarak çok çeşit var. Acaba adını hatırlayabilir misiniz?

 2. Geri bildirim: Tığ işi Şık Güzel Şal Yapılışı | elisiorgudukkani.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir