Üstünden Atlatarak İlmek Kesimi Örgü Kapama Nasıl Yapılır ?

Örme işi bittiğinde ilmekler kesilir. Bu işlem, ilmekleri sökülmemeleri için birbirine bağlar ve kesmenin (bitirme) en basit yöntemidir.

Düz yüzden kesme

Bu, bir düz örgü sırasında kesmenin en kolay yöntemidir.

1 iki ilmeği düz örün, soldaki şişin ucunu sağ şişteki ilk ilmeğin içine önden batın.
2 Bu ilmeği diğer ilmeğin üzerinden geçirip şişten çıkarın.
3 Sağdaki şişte tek bir ilmek kalır.
4 Bir sonraki ilmeği düz örün ve ikinci ilmeği bunun üzerinden geçirin ve şişten çıkarın. Sağ şişte tek ilmek kalana kadar bu şekilde devam edin.

Tamamlamak için…

Dikilecek uzunlukta iplik parçası bırakıp, ipliği kesin, ipliğin ucunu son ilmeğin içinden geçirin ve ilmeği şişten çıkarın, ilmeği sıklaştırmak içih ipliğin ucunu çekin.
Ters yüzden kesme

Ters bir sırada kesme işlemi yapmak için, sadece ilmekleri düz örmek yerine, ters örün.
ŞİMDİ BİR$EY ÖRELİM!

Şu ana kadar öğrendiklerinizle ilmek atma tekniği, düz örgü, kesme (bitirme) tek renkle veya basit bir çizgili motifle çalışılmış bu atkıyı kolayca tamamlayabilirsiniz.
Tek renkli atkı 8mm.lik şiş kullanarak kabarık yün iplik kullanarak haraşo örgü ile örülür
Çizgili atkı 4.5 mm.lik şişle, balıkçı merinos yün ipliği kullanılarak örülür Her bir atkı tamamlandığında I 5cm genişliğinde ve I58cm uzunluğunda olmaktadır..

Püf Noktası

Şişe ilmek atılarak oluştu¬rulan başlangıç sırasında olduğu gibi, kesilen kenarın da elastik olması gerekir Bu, örgüyü içe çekecek kadar sıkı olmaması gerektiği anlamına gelir Bu, bir yaka bandını keserken (bitirirken) önemlidir; eğer çok sıkı olursa başınızdan geçerken esnemez ve kenarı kopabilir, ilmekler sökülebilir
3 Sağdaki şişte tek bir ilmek kalır
Eğer keserken eliniz çok sıkı ise, örgü için kullanılan şişin iki boy büyüğünü kullanın. Doğru olmazsa, kenarı söküp tekrar kesmeye mutlaka zaman ayırın.

Sitemizde farklı konuları da ziyaret etmek isterseniz ana sayfada bulunan kategori bölümünden istediğiniz kategoriye tıklayarak ilgilendiğiniz konularla ilgili görsel ve anlatımlara ulaşabilirsiniz. Sizlere özenle hazırladığımız örgü modelleri ve yapılışlarını ve diğer el işi yapılışlarını evde yapılan diy projelerini çalışmaları konularında anlatılanları evde yaptıktan sonra bizlere resimlerini gönderirseniz yayınlamaktan mutluluk duyarız.

Bir cevap yazın