videolu Firkete Motif Örgü Şal Modeli Yapılışı

Firkete örgü bebek battaniyesi yapılışında sizlere firkete örgünün başlamasını ve nasıl örüldüğünü göstermiştik. Şimdi aynı başlangıçla ve yapılma şekli ile olan güzel bir şal modelleri anlatmak istiyoruz sizlere. Kolay bir şekilde yapacaksınız. Angora ipliklerle örebilirsiniz. Beğendiğiniz başka bir ipi de tercih edebilirsiniz. Çeyiz hazırlığında olanlar ve model arayanlar için güzel bir çeyizlik şal örneği.

Motifli Firkete Örgü Şal Modeli Yapılışı

Firkete örgüye ipimizi takıp örmeye başlıyoruz. Firkete üzerinde 20 adet ip olacak. Nasıl başlandığını ve örülme tekniğini daha önceki yazılarımızda firkete örgü modeli bebek battaniyesi yapımında vermiştik. Firkete örgü nasıl yapılır resimli anlatım olarak bulabilirsiniz orada. Başlayıp firketede 20 ip olacak şekilde örelim.

Daha sonra 12 zincir çekelim ve fikretenin sol tarafından tüm ilmekleri tığa toplayıp firketeyi çıkartalım. Ve tüm ilmekleri sık iğne ile örerek toplayalım. Tekrar 12 zincir çekelim ve motifin diğer tarafına sık iğne ile batalım. Tekrar 12 zincir çekelim. Alta boşta kalan ilk iki ilmeğin içinden geçip sık iğne ile birleştirelim. 3 zincir çekip 2 ilmeği tekrar sık iğne ile birleştirelim. Bu işlemi sıra sonuna kadar tekrar edelim. Sıra sonuna geldiğimizde tekrar 12 zincir çekelim. İlmeklerin birleşim yerine sık iğne ile batıp ilk motifi bitirelim. Motifin yapılışı bu kadar kolay arkadaşlar.

Firkete Örgü Nasıl Yapılır Video

 

 

Motifli Firkete Örgü Şal Video

Aynı şekilde 2. motifi örelim ve birleştirme işlemini 16 ilmeği 3lü zincir ile birleştirerek örelim. Sonrasında 1 zincir çekelim. Başta ördüğümüz motifin 12 zincirli kısmından batarak videodaki gibi birleştirme işlemlerini yapalım.

 

Bir cevap yazın