Volanlı Çocuk Elbisesi Yapılışı Anlatımı

Merhaba tekrar , dikiş meraklısı hanımlar. Çocuklarımıza bir şeyler yaparak başlıyoruz dikiş merakımıza tecrübe kazanıp belki sonra kendimiz için güzel şeyler dikebiliriz. Bu bir heves bu bir hobi çok eğlenceli. Sizlere bahsettiğim farklı elbise modellerini dikilişini anlatmaya başlıyoruz.

Şimdi birincisini, yani volanlı elbiseyi yapalım. Hiçbir ek kalıp yapmayacağız, temel olarak önceki kalıbı kullanacağız. O kalıp bütün elbiseler için şablonumuz olacak, kalıbımız üstünde daha fazla çizimler yapmamak gerekiyor ki daha sonra da kullanabilelim, dolayısı ile başka bir kağıda kopya çekelim, ki sonunda hangi çizgi hangi modele ait anlaşılmayabilir. Başka bir kağıdın üstüne yerleştirip kopyasını yapacağız ve üstüne istediğimiz modeli uygulayacağız.
İşte elbisemiz. Bu fotoğrafı ben internetin derinliklerinde buldum. Kabarık fırfırlar ve omuzda sevimli bir bant hoşuma gitti.

Kalıbın kopyasını yaptıktan sonra volanları dikeceğimiz çizgiler çizeriz (Şema 1). Çizgi düz değil, hafif kavisli, elbisenin alt çizgisi gibi(eteğin alt kenarı).
İlk olarak elbisenin temelini dikelim (Şema 1). Temel kalıptan ön ve arka parçalar keselim, yan ve omuz dikişleri dikelim, yaka ve kol evini temizleyelim, alt kenarı da aynen yukarıda anlatıldığı gibi.

Şimdi gerektiği uzunlukta ve genişlikte kumaş şeritleri keselim (ne kadar uzun olursa o kadar daha dalgalı / kabarık) (şema 2). Genişlikte de üstteki volan sonrakini 3 – 5 cm kapatacaktır. Ayrıca şunları da hesaba katalım: 1 cm üst ve 1 cm alt kenarın temizlemesi için (dikmeden önce yapılıyor). Üstteki volan en kısa olacaktır, ortadaki daha uzun, en alttaki – en uzun. Kenarı temizledikten sonra volanları elbiseye dikiyoruz (şema 2).
Elbisenin üstünde kalıptaki gibi çizgileri çizeriz. Alttaki volan’dan başlayarak volan’dan çember yapıp iğneleriz ve dikeriz (dikey dikiş yan dikişe gelsin).
Kalan 2 volan aynı şekilde.
Tamam. Elbisemiz neredeyse hazır. Şimdi isteğinize bağlı bölüm, bir kurdele satın alabilirsiniz, elbisenin kol evinin önde ve arkada kalan kısmına birer parça dikip omuzda fiyonk yapabilirsiniz (fotoğrafta görüldüğü gibi).
Fotoğraftaki gibi volanları farklı kumaşlardan kesebilirsiniz.

Ya da bir renk düzenin farklı tonlarının bir yumuşak geçişi – yani içteki elbise açık pembe, ilki derin pembe, ikinci koyu pembe, altta ise kiraz renge yakın (Şema 2).
Siyah-beyaz klasiği: siyah elbise, ilk volan beyaz, ikinci siyah, alttaki beyaz (Şema 1).
Veya zarif siyah-beyaz-versiyon: siyah elbise, beyaz volanlar ve her beyaz volanın kenarında siyah dantel veya biye. Tersine, siyah volanlar ve beyaz dantel. Aynı danteli de yakaya ve kol evlerine dikebilirsiniz.
Kısacası, rüya oluşturun! Bu modele dayalı olarak çok farklı elbiseler olabilir.

Bir cevap yazın