wayuu Çanta Nasıl Yapılır?

wayuu Çanta Nasıl Yapılır?

wayuu çalışması yeni moda olan bir akım halinde bu kışa damgasını vurdu . En çok öne çıkan çalışmalardan biri. benim de küçükken bu tarz örülmüş çantalarım oldu. gerçekten dayanıklı ve kullanması çok rahat çantalar. Kiri üzerinde tutmayan wayuu çanta yapılışı boy boy yapabilirsiniz hiç zor değil. wayuu çanta hangi ip ile yapılır en başta bu soru aklımıza geliyor. wayuu çanta ince ip ile örülüyor. Orlon iplerini anımsaıyor görünümü. Alize diva kullanabilirsiniz. O türde , o içerikteki ipleri tercih edebilirsiniz.

wayu-canta-modelleri

İstediğiniz renk ve modelde çanta büyük cüzdan portföy çanta ya da askılı çanta çapraz askılı çanta yapabilirsiniz.wayuu çantayı çocuklarda çok sever. Wayuu çanta desenleri yapacağımız yaş grubuna göre ayarlayabiliriz. Wayuu çanta modellerini wayuu çanta yapımından önce kareli bir kağıda hazırlamayı unutmuyoruz wayuu çanta şablonu mutlaka elimizde olmalı. wayuu çantayapımı kanaviçe işler gibi o mantıkla yapılıyor. Wayuu çanta yapabilmek için sık iğne bilmeniz yeterli. İp yürütme şeklini de kavramalısınız.

Üzerine istediğiniz geometrik şekilleri önce bir kareli kağıda hesaplayarak çizin düzgünce ve sonra onu rehber alarak yapın çantanızı.

Sitemizde de wayuu çanta nasıl yapılır ve gerekli malzemeler , ve wayuu çanta modelleri hakkında konular bulabilirsiniz.

renk değişimine geldiğimiz zaman aşağıdaki gibi yapıyoruz.

ince bir ip ile örmeliyiz. hangi ip olduğu çok fark etmiyor. eski orlon ipleri anımsatıyor görünümü iplerin kalınlık bakımından. sıkı sıkı örmeniz gerekiyor ve örerken renkli ipleri kullanmadıklarımızı örgüyle birliikte sürükleyip örgünün içine hapsediyoruz. o şekilde örüyoruz. bu da çantayı güçlendiriyor. sert olmasını sağlıyor. çantanızın içi de dışıda düğümlü olmuyor ipler içten ilerlediği için temiz görünümlü bir örgü oluyor.

1 motifimiz 12 zincirle oluşuyor. çantanın 1 tarafında 6 kez tekrar edeceğiz. 12 x 6 = 72 zincir çekip başlayacağız çantamıza.

zincirimizi çektikten sonra 1 sıra sık iğne örüyoruz dönerken sadece 1 sık iğne yaparak dönüyoruz. sıra sonuna kadar gidiyoruz sonra yine 1 sık iğne ile dönüyoruz. ( yani dönüşlerde sadece 1 sık iğne yapıp dönüyoruz hemen) motifimizi örmeye başlıyoruz ve tam burada renklerimizi örgüye dahil ediyoruz.

wayuu portföy çanta yaparken hiç arttırma ya da eksiltme yapmıyoruz. sırada hangi renk varsa sık iğneyi tamamlarken onu dolıyoruz tığa ve ilmeğin içinden geçiriyoruz. (yani bir sonraki hamlenin rengi tığın içinden geçen renk olacak ki o görünsün ). Bu şekilde ipleri de beraber yürüterek, renklerin görünme sırasına ve wayuu çanta deseni şemasına dikkat ederek örgüyü tamamlıyoruz.

Wayuu çantaların sapları yapılışı da farklı oluyor onu da sizlere başka bir konuda anlattık. Wayuu çanta sapı nasıl yapılır bakmak isterseniz linke tıklamanız yeterli.

Sitemizde farklı konuları da ziyaret etmek isterseniz ana sayfada bulunan kategori bölümünden istediğiniz kategoriye tıklayarak ilgilendiğiniz konularla ilgili görsel ve anlatımlara ulaşabilirsiniz. Sizlere özenle hazırladığımız örgü modelleri ve yapılışlarını ve diğer el işi yapılışlarını evde yapılan diy projelerini çalışmaları konularında anlatılanları evde yaptıktan sonra bizlere resimlerini gönderirseniz yayınlamaktan mutluluk duyarız.

 

 

11 yorum

 1. derya kara

  Merhaba,
  Çantayı örüp bitirdim, çok da güzel bir şey oldu. Bu kadar uğraştıktan sonra, çantanın sapını da orjinal şekilde tamamlamak istiyorum. Örgüde kullanacağım iplerin uzunluğunu hesaplayamadım. Çok emek isteyen bir işlem. örmeye başlarım, ipler yetmez endişem var.

  Çantanın sanı örmek için kullanılan ipi uzunluğunu nasıl hesaplarız. örgüye başlanmadan kullanılan ipler büküldüğü için uzunluk kısalıyor. çanta sapının bitmiş uzunluğunu 50 cm düşündüğümüzde, ipleri kıvırmaya başlamadan, uzunluğunu nasıl hesaplayabiliriz.
  ortalama olarak bir oranı var mıdır. 1 metrelik ip, bükülüp çanta sapı örüldüğünde, uzunluğu tahminen ne kadardır?

 2. Begüm

  Merhaba, görselde en üstte duran siyah beyaz (XXX motifli olan) kırmızılı olan çantanın üzerindeki çantanın şablonuna nasıl ulaşabilirim, yardımcı olur musunuz lütfen.

  • admin Yazar

   konunun en sonuna daha duzgun görunumnlu resmını attım Begüm hanım .. oradan çizerek ulaşabiilirsiniz. hazırda yoktu en hızlı bu şekilde çözüm buldum .. umarım yardımı olur..

 3. Nisan

  Selam ben de ilk kez çanta örmeyi deniyorum.wayu çantanın tabanında 4 tek 1 çiftten sonra 5 tek 1 çift 6 tek bir çift böyle mi devam ediyor? Bir de yukarı doğru uzamaya arttırma bitince kendiliğinden mi çıkıyor yardımcı olursanız sevinirim

Bir cevap yazın