Yakadan Başlamalı Bebek Hırkası Örülüşü Anlatımlı Resimli

Yakadan Başlamalı Bebek Hırkası Örülüşü Anlatımlı Resimli

bebek hırkası yapılışı 14

Yakadan başlamalı bebek hırkası sadece kol altında dikiş olduğundan daha güzel duruyor. Zaten Sibel Kavaklıoğlu bebek hırkası yapılışını anlatırken aynı şeyi söylüyor daha kolay ve daha iyi sadece kol altı dikişli oluyor diyor.

Derya Baykal’ın yeni programı başladı , yurt dışındaki sitelerden aldığımız örnek modelleri ya da dergilerden de beğendiğimiz modelleri paylaşıyoruz sizinle, Derya Baykal’ın programında çıkan yapılabilecek güzel fikirler çokça çıkıyor. İşin sırrı deryada programında yapılan bebek hırkası anlatımlı ve videolu olarak sizlerle paylaşıyoruz.

Benim çocuklar büyüdü bu örgü bebek ceketini değil ama daha sonra paylaşacağım tığ işi yazlık çocuk yeleğini yapacağım, bunun için örgü ipimi bile aldım 🙂

Gelelim bebek hırkası yapılışı anlatımına; ipi istediğiniz bir ip 3,5 no şiş ile örülebilecek kalınlıkta olmalı. Derya baykal programda anti bakteriyel bebek yünü aldığını söyledi bir de normal bebe yünü ile ördüklerini söyledi. %50 si bambu bebek yünü.

Şimdi sırayla neler yapıldı yazacağım ve sonra video da koyacağım. Yazıyorum ki çıktı alıp örebilesiniz kolaylık olsun diye 🙂

76 ilmek + 6 + 6 (kenar ilmekleri – pat ilmekleri ) toplam 88 ilmek atarak başlıyoruz.

2 cm kadar haraşo örün

6 ilmek haraşo ön patı için örüyoruz bu aşağıya kadar inecek olan düğme-ilik patı .

sonra ön için 14 ilmek düz örüyoruz.

1 dola 2 düz ör 1 dola : bu delikli kısmın yapılış açıklaması

kol için 8 tane düz ilmek ör. ve tekrar 1 dola 2 düz ör 1 dola

24 ilmek arka sıra için örüyoruz. ve yine 1 dola 2 düz ör 1 dola

8 ilmek kol için örüyoruz yine ve 1 dola 2 düz 1 dola

diğer ön için 14 ilmek düz ör ve ön pat için 6 haraşo ör.

20 ajur ( yanı delik ) olana kadar örüyoruz aynı şekilde. Deliklerin alt alta gelmesine dikkat ederek örün. Bunu ikili düz örgüleri alt alta yaparak takip edebilirsiniz.

Önce kolları örüyoruz , Kolları 8 sıra kadar düz örüyoruz model kurmadan önce her ilmeği 1 arttırarak yani 40 ilmekse 80 ilmek yapıyoruz sonra modeli örmeye başlıyoruz.

 

Bedende kalan ilmekleri 2 ilmeği örmeden geri dönme tekniği ile örüyoruz. Toplamda 12 defa , son iki ilmeği örmeden geri dönüp örmeye devam ederek örüyoruz sadece her iki ön kısımı. o zaman ovallik vermiş oluyoruz bebek hırkasına  toplamda 24 ilmeği örmeden geri dönmüş oluyoruz.

Örneği kurmadan önce bakıyoruz 248 adet ilmeğimiz olmalı , ilmekleri çiftleyelim örneğe geçmeden önce. Örneğin net resmini de paylaşacağız.

Bebek hırkasının ucundaki örneğin anlatımı : Dantel gibi bir görüntü veriyor. örnek 21 ilmek üzerine kuruluyor toplamda 248 ilmeğiniz olmalı buna başlarken.

(Başta ve sonda hiç bir şey yapılmayan başlangıç ilmeğimiz var 2 ilmek.) 2 ilmek düz ile başlıyoruz

2 ilmek bir alıp ör yani kes, 2 ilmek düz ör, 1 dola, 1 düz ör, 1 dola

3 ilmek arkadan çevirerek toplayalım. 2 ilmek düz ör ( aralar hep 2 ilmek düz)

1 dola, 1 düz ör, 1 dola 2 ilmek ör 3 ilmek toparla .

Bu şekilde örmeye devam

Yalnız başta ve sonda 3 lü topladığımız ilmekler var ya onları 2 ilmek olarak topluyoruz sadece baş ve son için geçerli bu. örnek içinde ekrar yaparken sürekli 3 ilmek toplayın. Başta ve sonda 2 ilmek toplayıp 2 ilmek düz örüp bitiriyoruz dönüp diğer sıraya geçioruz.

Arka sırayı ters örgü ile örüyoruz tüm ilmekleri.

Şimdi tüm resimleri sırayla koyalım ve videosunu da koyalım. Videosunu izleyince bir daha bakmaya ihtiyaç duymayacaksınız yazdıklarım yeterli olacak. Kolay gelsin herkese güle güle giydirin yada satmak için yapacaksanız bol satışlar ..

 

 

 

 

 

5 yorum

 1. Şevval Yanıtla

  En kisa zamanda deneyecegim. Cok guzel gozukuyor. Yapinca yazarim. 🙂

 2. Şevval Yanıtla

  Arkadaşlar ben bu yeleği bu siteden anlatımına bakarak ördüm. Çok güzel oldu, çok hoşuma gitti. Kullandığım ip, alize diva silk effect. 1 çileden çıktı. Örmek isteyenler gönül rahatlığı ile başlayabilirler.

 3. Mine Orhan Yanıtla

  Hırkanın sayıları doğru değil şöyleki
  76 ile başla diyor ya kurarken bu ilmikler yetmiyor

  6haraşo
  14 ön
  2 ör bir boş al
  8 kol
  2 ör bir boş al
  24 arka ördükten sonra
  Tekrar
  2ör bir boş al
  8 kol için
  2ör bir boş al
  14 ön için
  6haraşo

  Sayarsanız 76 yerine 88 ilmek ile başlanması gerekiyor

  • admin YazarYanıtla

   dikkatiniz ve ilginiz için çok tesekkur ederız sanırım 6 şar adet pat ilmeğini saydmadan sadece modeli anlatmı 76 ilmek diyerek Sibel hanım orada bir yanlışlık oluyor. 76+12=88 oluyor.. hemen duzeltıyorum ben de yazıyı ..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir