Yeni Model Örgü Patik Yapılışı Babet Patik

Yeni Model Örgü Patik Nasıl Yapılır ?

Patik için yün karışımı olan Alize lanagold ve yarn art merino de luxten kullanabilirsiniz. Yarn art ipliği ben bulunduğum yerde bulamadım. Yurt dışı kökenli bir ip.

 

Onun yerine farklı bir iplikle de örebilirsiniz. Tığ için taban için 3 mm ve diğer kısmı için 2.1 mm kullanabilirsiniz. 5 cm saten kurdele gerekiyor süslemek için.

1.tur : 40 zincir çekerek başlayalım.

2.tur : 2. zincirden itibaren 19 sık iğne yapalım. 2 tane tekli trabzan yapalım. 17 ikili trabzan yapalım. Şimdi aynı yere 5 trabzan yapalım. Zincirin diğer tarafından devam ediyoruz.  Daha sonra sıra ile devam ederek 17 trabzan yapalım. 2 tekli trabzan yapalım. Daha sonra sıra sonuna kadar yani 19 sık iğne yapalım.

3.tur : 1 zincir çekelim. 2 sık iğne üzerine iki kez sık iğne yapalım. Daha sonra bir önceki turda ördüğümüz tekli trabzanlar üzerine gelene kadar her ilmeğe bir kez sık iğne yapalım. Tekli trabzanlar üzerine aynı şekilde tekli trabzan yapalım. Dönüş kısmına gelene kadar 17 ikili trabzan yapalım. Dönüş kısmında sırası ile 5 trabzan üzerine iki kez batarak trabzan yapalım. Daha sonra aynı şekilde 17 trabzan,  2 tekli trabzan, son iki ilmeğe kadar sık iğne ve son iki ilmeğe her birine iki sık iğne yaparak turu tamamlayalım.

4-6. turlar : Aynı şekilde dönüş kısımlarında artırarak sık iğne örelim.

7.tur : Bir sıra aynı şekilde örerek trabzan örelim.

 

Bu şekilde örerek tabanları çift katlı yapmak için 3 adet daha örelim.

Diğer rengimize geçelim. Üst kısım için ;

1.tur : İki tabanı alt alta getirerek sık iğne ile birleştirelim.

2-7. tur. Her bir ilmek üzerine bir kez batarak sık iğne örelim.

8.tur : Bu turdan itibaren eksiltme işlemine başlıyoruz. Ayak parmak hizasına kadar sık iğne örelim. Daha sonra 5 eksiltme yapalım. 5 kez iki ilmeği birlikte örüyoruz. Daha sonra yine her ilmeği sık iğne olarak örüyoruz.

9-12. turları aynı şekilde 4-3-2-1 şeklinde eksiltme yaparak örüyoruz.

Son bir tur koyu renkli ipimizle bir sıra sık iğne örüyoruz.

Daha sonra üzerine istek kurdele ile ister örgü çiçekle süsleme yapıyoruz.

 

 

Bir cevap yazın