Yeni Tığ Modeli Şal Yapımı Anlatımlı

Yeni tığ modeli ile çok güze.l örgü modelleri yapabilirsiniz. Sizlere renkli tığ örgü modelleri sunmaya devam edeceğiz. Güzel renkleri bir araya getirerek ya da evde arta kalan iplerinizi uyumlu renkler ile bir araya getirerek sırasıyla kullanarak çok güzel bebek battaniyesi modelleri ve şal modelleri yapabilirsiniz birazdan anlatacağımız örgü modeli ile.

Örgü teknikleri bütün tığ örgü modellerinde aynıdır. Standart örgü teknikleri kullanarak çok güzel örgü modelleri yapabilirsiniz. Sık iğne , trabzan ve zincir. Bu işin en temel teknikleri. Sabitlemeyi de bilmeniz gerekmektedir. İp dolamadan direk batıp çıkmak.

Şimdi şalın ve yeni tığ örgü modeli yapımı anlatımına geçelim. Yukarıdaki resimde gördüğünüz şekilde başlıyoruz.

7 zincir çekiyoruz.

1.sıra : 7 zincir ardından, en baştaki zincire batıp ikili tırabzan yapıyoruz.

2.sıra : 5 zincir çekiyoruz. 3 ikili trabzan yapıyoruz , 1 zincir çekin, 4 tırabzan yapın.

3.sıra : 4 zincir çekiyoruz. 1 ikili trabzan yapın, Aynı zincire batarak yaptık, 4 zincir daha çekip yine aynı zincire batıyoruz 4 zincir daha cekip aşağı satırdaki 1 zincirlik boşluğa batıp trabzan yapın, 4 zincir çekin, son tırabzan yuvasına batın tırabzan yapın, 4 zincir çekip ikili trabzan yapın , bir tane daha trabzan yapın. Şekilde çizilip gösterilen boşluklara üst sırada trabzanlar yapacağız.

Satır 4: 4 zincir çekip yandaki yuvaya tırabzan yapıyoruz. Hemen yandaki boşluğa 3 tırabzan yapıyoruz. bir zincir çekip 3 trabzan aynı boşluğa yapın, sonra dolama yapmadan bir sonraki delikteki zincirlerin ortasına batın 4 zincir çekip diğer zincirlerin ortasına dolama yapmadan batıp sonra direk 4.büyük deliğe gelip 3 tırabzan yapın 1 zincir çekin, 3 tırabzan daha yapın zincir çekmeden sondaki iki yuvaya birer tane tırabzan yapın. 4. sıra tamamlandı.

Satır 5 : 4 zincir çekerek yukarıya çıkıyoruz. 1 tırabzan daha aynı yuvaya yapın, 4 zincir çekip 1 tırabzan ile aynı yuvaya batın, 4 zincir cekip alttaki 1 zincirlik boşluga batın. 4 zincir çekip alt sıradaki küçük yuvarlağa 1 tırabzan yaparak batın 4 zincir çekip yine o boşluğa 1 tırabzan ile batın 4 zincir çekin alt sıradaki 1 zincirlik boşluğa 1 tırabzan yaparak batın, 4 zincir çekin , alt sıradaki sondan ikinci yuvaya batın trabzan yapın, 4 zincir çekin son yuvaya 2 tane trabzan yapın. 5. sırada bitti yukarıdaki resim gibi görünecek.

Satır 6 :  Şimdi sıra 6.sırada, 4 zincirden sonraki 2 tane tırabzan birbirine bitişik olarak yapıyoruz. 3 trabzan yapıyoruz hemen yanındaki zincirle oluşan deliğe , araya bir zincir çekip 3 trabzan daha yapıyoruz. üzerine dolamadan batıp çıkıyoruz. sonraki deliğe. yine 4 zincir çekip sonraki deliğe batıyoruz dolamadan. sonra da bir sonraki deliğe trabzan yaparak gidiyoruz 3 adet yapınca 1 zincir çekiyoruz ve tekrar 3 trabzan yapıyoruz. yandaki deliğe sabitliyoruz aynı şekilde ve sonra 4 zincir yine sonraki deliğe dolamadan batıyoruz ( sabitliyoruz) , sonraki delik içine 3 trabzan ,1 zincir ve 3 trabzan yapıyoruz. son iki yuvaya birer tane trabzan yapıyoruz.

Sonraki sıraları aynı şekilde büyüterek ilerleyerek yapıyoruz. Model anlaşılmıştır her yeni sırada farklı bir 3 lü trabzan sayısı artıyor.

İşte sonuç ve harika görünüyor .. Ben çok sevdim , örnek modelde kullanılan renkler de çok güzel. Güzel bir renk uyumu olan pamuklu ip ile sizler de böyle güzel bir şal ya da bebek battaniyesi yapabilirsiniz. Yepyeni bu örgü modelimizle sizleri baş başa bırakıyoruz. Yorumlarınızı ve yaparsanız resimlerini bekliyoruz. Kolay gelsin. İşte güzellik ;

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın