Yıldız Örgü Bebek Çorabı Nasıl Yapılır?

Evde kalan ipleri değerlendirmek için güzel bir proje. Örgü bebek çorabı yapıyoruz. Patik de diyebiliriz kısa olduğu için. Tığ işi yıldız örgü modelinin yapılışını sizlere daha önce ayrıntılı bir şekilde vermiştik. Bugün aynı modelden örgü patik modelleri ve yapılışları yapıyoruz.

Yıldız örgü modeli ile birçok örgü yapabilirsiniz. Battaniye modelleri, kırlent modelleri, atkı şapka modelleri ve daha fazlası. Çorap örmek isteyenler için bugün tarifi sizlere resimli olarak vereceğiz. İster tek renk, ister her sırada farklı renk kullanarak örebilirsiniz.

Örgü Bebek Patik Modeli Nasıl Yapılır?

Patik 2 – 3 yaşındaki bebekler için uygundur. Sayıları artırarak daha büyük bebeklerinizi için örebilirsiniz. Bebe yünleri ile örebilirsiniz. Evde olan ipleriniz varsa onları değerlendirmek için örebilirsiniz. İpin kalınlık ve inceliğine göre tığ tercihi yapabilirsiniz. 4.5 mm tığ kullandık orta kalınlıktaki bir ip için. Goblen iğne ve makasa da ihtiyacımız olacak.

Patiğe sihirli halka içine 6 sık iğne yaparak başlayalım. Bir sonraki tura 3 zincir ile başlayıp her ilmeğe 2 kez batarak 12 trabzan ( dolgu ) yapalım. Bir sonraki turda ise 1 ilmeğin içine 1 trabzan, bir sonraki ilmeğin içine aynı yere 2 trabzan yaparak 18 trabzan yapalım. 4.turda ise 2 ör 1 artır ile 24 trabzan yapalım.

Patiğin uç kısmını bitirdik. Şimdi aşağıda resimde gördüğünüz gibi isterseniz renk değiştirerek yıldız örgü modelini kuralım. ( Daha önceki yazımızdan ayrıntılı yapılışına ulaşabilirsiniz. )

Yıldız örgüyü 4 sıra olacak şekilde örelim. Daha sonra fotoğrafta gördüğünüz gibi ön kısmında boşluk bırakıp geri dönüp örelim.

Şimdi 3 sıra resimdeki gibi örelim. Daha sonra topuk kısımlarını birleştirip dikelim.

Ağız kısmından sık iğne ile örerek patiğin bacak kısmını örelim.

Birkaç sıra sık iğne ördükten sonra bitirelim. Patik hazır. Muhteşem oldu.

Birkaç sıra sık iğne ördükten sonra bitirelim. Patik hazır. Muhteşem oldu.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir